Poznaj nas lepiej

O CECHU
Tradycja Cechu Ślusarzy i Rzemiosł Pokrewnych w Poznaniu sięga XIII wieku. Cech zrzesza na zasadzie dobrowolności rzemieślników branży metalowych i pokrewnych. Teren działania obejmuje województwo wielkopolskie. Cech jest dobrowolną organizacją samorządu gospodarczego rzemiosła oraz organizacją pracodawców, której celem jest ochrona praw i reprezentowanie interesów jej członków wobec organów władzy i administracji państwowej oraz organów samorządu terytorialnego. Posiada osobowość prawną, działa na podstawie ustawy o rzemiośle z dnia 22 marca 1989r. (Dz. U. Nr 17/89, poz. 92 z jej późniejszymi. Cech Ślusarzy i Rzemiosł Pokrewnych w Poznaniu jest członkiem Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu.
HISTORIA
Początki Cechu Ślusarzy to współpraca z kowalami. Tak było jeszcze w XIV wieku, ale ówczesna brać cechowa doszła do wniosku, że należy mieć własny cech. W ten sposób w roku 1441 nastąpiła reorganizacja i przystąpiono do tworzenia odrębnego cechu z własnym statutem i prawem do wyboru własnej starszyzny cechowej.
Tak więc od wieków ślusarze w Poznaniu zajmowali się ręczną obróbką metalu, wykonywaniem rożnych przedmiotów metalowych – narzędzi, zamków, kluczy, okuć, ale też ostrzeniem noży i narzędzi. Ślusarstwo jak każdy fach bardzo się zmieniło, wyodrębniały się nowe specjalności, które z czasem stawały się nowymi zawodami. Inne umiejętności zanikały, ręczną pracę i ludzki kunszt zastępowały maszyny.
Ale szczęśliwie, mimo różnych kolei losu i dziejowych zawieruch nie zanikła potrzeba trwania w Cechu. I tak już od ponad 582 lat wiercą, gwintują, piłują, szlifują i wycinają rzemieślnicy zrzeszeni w Cechu Ślusarzy i Rzemiosł Pokrewnych w Poznaniu, którego Patronami są, jak na poznański cech przystało, Święci Piotr i Paweł. W naszej organizacji jest obecnie zrzeszonych 31 członków o zróżnicowanym profilu ślusarstwa, a także mechaniki maszyn, mechaniki pojazdowej i inne. W tym gronie są również zasłużeni Członkowie: 1 Honorowy Starszy Cechu i 3 Honorowych Członków.
Organizacja nasza posiada własny Dom Cechowy, w którym mieści się siedziba Cechu, a także jest współwłaścicielem Ośrodka Wypoczynkowego – nad morzem w Międzywodziu, z którego mogą korzystać zarówno członkowie Cechu, jak i inni wczasowicze.
STATUT
STATUT CECHU ŚLUSARZY I RZEMIOSŁ POKREWNYCH W POZNANIU
(tekst jednolity statutu zatwierdzony przez Walne Zgromadzenie Członków Cech Uchwałą Nr 6/2022 w dniu 08 czerwca 2022 r.)
ZADANIA
Do podstawowych zadań Cechu należą:
1. Utrwalanie więzi środowiskowych.
2. Szerzenie i utrwalanie podstaw zgodnych z zasadami etyki i godności zawodu.
3. Prowadzenie na rzecz członków działalności:
a) społeczno – organizacyjnej,
b) kulturalnej,
c) oświatowej.
4. Reprezentowanie i obrona zawodowych interesów członków.
Wyżej wymienione Cech realizuje między innymi przez:
1. Informowanie o obowiązujących przepisach prawnych, a w sprawach ważnych, informowanie wszystkich członków poprzez pocztę elektroniczną lub korespondencję pocztową, telefon itp.
2. Informacje i doradztwo w zakresie bhp, warunków p.poż. sanitarnych, ubezpieczeń społecznych (ZUS) i majątkowych (PZU).
3. Sporządzanie wystąpień i interwencji, przedstawianie właściwym organom administracji Państwowej opinii dotyczących działalności rzemieślników oraz wniosków w zakresie zapewnienia im środków niezbędnych do realizacji zadań rzemiosła w gospodarce ogólnokrajowej.
4. Badanie i ocenę warunków pracy warsztatów rzemieślniczych i oddziaływanie na ich poprawę.
5. Popieranie i rozwijanie postępu technicznego.
6. Rozpatrywanie skarg na działalność członków.
7. Propagowanie, organizowanie i nadzorowanie przygotowania zawodowego oraz podnoszenia kwalifikacji zawodowych członków i pracowników warsztatów.
8. Współpraca z władzami oświatowymi i szkołami w zakresie teoretycznego dokształcania uczniów rzemiosła.
9. Organizowanie szkolenia w zakresie bhp.
10. Współpracę z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych w zakresie ubezpieczeń członków Cechu.
11. Wybór delegatów na rzeczoznawców i Członków Komisji działających przy Wielkopolskiej Izbie Rzemieślniczej w Poznaniu.
12. Wybór delegatów do organizacji, do których Cech przystąpił.
13. Organizację:
a. akcji wypoczynkowej, sportowej,
b. wycieczek,
c. spotkań świątecznych, towarzyskich,
d. klubów dyskusyjnych,
e. kół zainteresowań,
f. pomocy dla emerytów i rencistów byłych członków Cechu,
g. pomocy dla młodych rzemieślników.
14. Współdziałanie ze spółdzielniami rzemieślniczymi zrzeszającymi członków Cechu.
15. Prowadzenie kas wzajemnej pomocy.
16. Prowadzenie działalności gospodarczej określonej przez Walne Zgromadzenie.
WŁADZE CECHU

Zarząd jest organem wykonawczym Cechu. Do zakresu jego działania należy kierowanie całokształtem działalności Cechu. Prowadzenie wszystkich sprawy z wyjątkiem zastrzeżonych do kompetencji innych organów. Zarząd ponosi odpowiedzialność za prawidłową działalność organizacji. Cech reprezentowany jest na zewnątrz przez Starszego Cechu, albo Podstarszego Cechu, albo inne osoby upoważnione przez Zarząd. Do reprezentowania Cechu na zewnątrz Zarząd upoważnił w określonych sprawach również Kierownika Biura Cechu. W skład Zarządu wchodzą:
Czesław Stefaniak – Starszy Cechu
Zbigniew Banaszak – Podstarszy Cechu
Waldemar Minta – Sekretarz
Komisja Rewizyjna jest organem kontrolującym całokształt działalności Cechu z wyjątkiem Walnego Zgromadzenia i orzecznictwa Sądu Cechowego. Skład Komisji Rewizyjnej:
Grzegorz Rais – Przewodniczący Komisji
Daniel Olejnik – Sekretarz
Sąd Cechowy jest odpowiedzialny za naruszenie statutowych obowiązków Członka Cechu oraz zasad etyki zawodowej lub rzetelnego wykonywania zawodu. Członkowie Cechu podlegają odpowiedzialności przed Sądem Cechowym. Skład Sądu Cechowego:
Stanisław Freyer – Przewodniczący Sądu
Sebastian Olejnik – Sekretarz